Správná výživa mladého hokejisty - RNDr. Petr Fořt, CSc.

21.03.2012 12:48

Milí rodiče,vaše dítě vrcholově sportuje. Doufám, že si v plném rozsahu možných budoucích důsledků uvědomujete, že vrcholový sport je kategorie zcela odlišná od rekreační tělovýchovy. Sportovec potřebuje kvalitní stravu pro regeneraci, obnovu a tvorbu svalové hmoty a pokrytí energetických nároků tréninku a soutěží. Totéž je nutné, protože tělesný růst není ukončen. Nelze se domnívat, že běžná strava zajistí všechny potřebné živiny a ochranné látky. To je možné teoreticky jen u dětí, které nesportují. Velmi nepříznivě působí nízká kvalita potravin a neblahý vliv mají současné módní potraviny a způsoby stravování. Konzumace hot dogů, chipsů, hamburgerů, pizz, pečených brambor a hranolků, bramboráků, párků, smaženého sýra, sladkostí, jakými jsou sušenky a pišingry a podobné namísto čerstvé zeleniny, ovoce, libového masa a ryb a celozrnných obilovin, mléčných fermentovaných produktů, je škodlivá pro nesportovce, tím spíše pro sportovce. Dříve či později způsobí zdravotní problémy.Vyspělý sportovní svět si uvědomuje nezbytnost kvalitní výživy, jejíž nezbytnou součástí jsou specifické doplňky výživy. V ČR jediné co se vžilo, je použití iontových nápojů, jsou však používány nikoliv optimálně a mnohdy dokonce zbytečně. Přitom základní stravování setrvává na nepřijatelných, přežitých zvyklostech a doporučeních.Sportovní trénink vrcholově sportujících dětí a mládeže je činnost natolik náročná, že někdy předčí i zátěž dospělého sportovce. Neblahými důsledky podcenění nezbytnosti cílené regenerace a speciální výživy jsou častá banální onemocnění a především svalová a později kloubní zranění a trvalá poškození zdraví. Lze očekávat přetížení akutní a přetrénování s dlouhodobým negativním dopadem na schopnost pokračovat v tréninku.Z uvedených důvodů je systematické použití doplňků a vybraných produktů sportovní výživy nutností.Váš RNDr. Petr Fořt

Dr. Petr Fořt: Základní pokyny pro STRAVOVÁNÍ - děti a mládež - LEDNÍ HOKEJ

NE: klasické české omáčky s masem a rýži (žádné univerzální omáčky!)

NE: kynuté knedlíky

NIKDY NE: sekaná a mleté maso „českého typu“ (prejt, plněná paprika)

ANO: Ryby – ale výhradně jen filé bez kosti pokud možno ne smažené. LOSOS pečený
NE: tatarku a majonézu
ZELENINOVÉ saláty?
Nejsou pro děti žádné terno – žádný okurkový salát plovoucí ve sladké octové vodě s pepřem.

DUŠENÁ zelenina je problém: asi jen dušenou mrkvičku s hráškem a kukuřicí.

NIKDY NE: pouze rozmraženou směs zeleniny!!
NIKDY NE. české moukou a tukem zadělávané kysané zelí
NIKDY NE: sterilovaná kyselá zelenina
NEPOUŽÍVAT NIKDY: ztužený tuk k maštění – vždy jen máslo čerstvé
POZOR na fritovací olej – NE !!MASO

  • Kuřecí pečené – krůtí pečené – králík pečený – vepřová panenka

    Snídaně: LÍVANCE (nebo palačinky) s džemem

  • CORN FLAKES (např. NESTLE ovocné FIT)
  • JOGURTY
  • Javorový sirup
  • MLÉKO Ne – nahradit ořechovým (mandlovým)
  • PEČIVO BÍLÉ – MÁSLO – DŽEM borůvkový a jahodový a pomerančový
  • BÁBOVKY piškotové
  • ČAJ (pravý i ovocný , citrony)(V létě – banány a ananas) Lze také pravidelně ovesnou a jáhlovou kaši, lívance s javorovým sirupem a bílým jogurtem, nebo v časové nouzi vyzkoušet hotové kaše od firmy PENCO.Ke snídani NIKDY NE syrovou zeleninu, NIKDY ne pomeranče, NIKDY NE uzeniny, pouze dobrou šunku krůtí.
    NIKDY NE žádné rybí, kvasnicové pomazánkyPřesnídávky?
    Vybrat ze sortimentu snídaní. Lze občas tyčinky sportovní čokoládové (ne MUSLI!! A už vůbec ne musli tyčinky v „jogurtu“) nebo také plněné Zlaté piškoty Opavia. Také např. menší bageta s máslem, šunkou a sýrem. 
    Obědy
    Podle doporučení na jiném místě a podle typologie 
  • Moučníky po obědě ale s odstupem asi 30 – 60 minut!

  • Tvarohový a jablkový štrůdl
  • Ovocné knedlíky (nekynuté!!)
  • Palačinky
  • Puding VEČEŘE
    Je možné začít polévkou – nikdy nelze dopředu odhadnout, zda ji bude jíst nebo ne. Určitě ne žádné polévky mléčné a zapražené!! Je možné vyzkoušet bramborovou, ale NE houby!! Obávám se, že by asi nejedl „boršč“.K večeři může být relativně „těžší“ maso nebo filé s rajskou omáčkou (italského typu, ne českou), k obědu lehké bílé maso - drůbež. 
  • Přílohy:Těstoviny – Rýže – Pečené brambory

  • Nápoje: 

    Minerálky MATONNI a KORUNNÍ a AQUILLA. Jen asi 1/3 příjmu. Jinak MAGNESIA a BONAQUA mírně perlivá, FROMIN a Horský pramen. RAJEC a TOMA.Nikdy NE s příchutí a umělými sladidly.NIKDY NE žádné limonády – jedinou výjimkou je studená COCA COLA v případě, že bude těžko od žaludku, protože tak ji pijí i kojenci. Jediným jiným nápojem jsou 100% (podmínka) džusy – pomerančový, hruškový a jablečný – ředěný vodou na dvojnásobek.Před odpoledním tréninkem nebo zápasem:
    Nejíst v poledne oběd ve formě kompletního menu – vybrat podle okamžité chuti, stačí hlavní chod vydatný, polévka tedy netřeba. Není vhodné jíst před tréninkem mnoho zeleniny! Nejíst jídlo smažené (žádné hranolky ani smažený sýr, majonéza, ani vejce).Porce masa jen asi 100-150 g + rýže + event. zelenina, ale pouze dušená (NIKDY před tréninkem NE syrovou zeleninu ale ani dušené zelí či kapustu). Nejíst NIC na co nebude chuť - v nejhorším třeba jen kuřecí vývar a porci rýže. Ideální je silný krůtí vývar vařený s trochou kořenové zeleniny + nudleOběd v případě, že bude až po tréninku:
    Nejprve „koktejl“. K obědu je v tomto případě ideální drůbeží vývar s masem, zeleninou a rýží jako jediný pokrm.Dopřejte chlapci, ať si případně sám navrhne co by chtěl jíst, protože to může být například i nějaké sladké jídlo - problém je v tom, že sice doplní energii, ale zablokuje kladný vliv zátěže na tvorbu růstového hormonu, který je zátěží vyprovokován. Doporučuji proto spíše smíšenou stravu bez přebytku příloh a "sladkost" odložit až tak za dvě hodiny po obědě.OBECNĚ
    Nejíst NIKDY tučné a kynuté sladkosti jako jsou koblihy a zákusky a koláče - pokud možno jen palačinky, pečené vafle s čokoládou a jogurtem, piškotové těsto s džemem (NIKDY ne s máslovou náplní), jablečný nebo tvarohový (!) štrúdl, puding, energetické tyčinky! Nepoužívejte na tyto sladkosti ještě posypání cukrem! Nejíst příliš sladkostí najednou – když už bude „hlad po cukru“, další porce může být až za dvě hodiny.Musli tyčinky jsou na NIC!Jediné mléko, které se lze používat pro přípravu kaší a koktejlů je tekuté krabicové rýžové s oříškovou „vložkou“, lze občas sehnat i sušené mandlové mléko! Super.NEPOUŽÍVAT sójové mléko ani sójové maso!!NEPÍT limonády Je nutné dbát na přívod dostatku bílkovin. Je potřeba jíst nejenom maso, ale také používat proteinové koktejly – i pro tak „malé“ dítě.NENÍ nutné vyhýbat se máslu, naopak, ale je nutné nejíst přepálené tuky.Ideální je každý den použít alespoň 1 polévkovou lžíci panenského olivového oleje (do salátu a do polévky)!!NUTNÉ je používat rybí olej (v lékárně vitamín D s názvem Vigantol – na předpis od dětského lékaře – pravidelně každý den 2-3 kapky!)
  • Pokud chcete o problematice výživy ve sportu vědět více, kupte si moji publikaci „Sport a správná výživa“